Armut ve Ayva Klon Anaçları

OHF 333

ABD Oregon eyaletinde Old Home x Farmigdale armut çeşitlerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir. Standart armut çöğür anacının %55-60 ı arasında ağaç taç hacmi oluşturur. Ateş yanıklığı (Erwinia amylovora)  bakteriyel hastalığına dayanıklı, armut pamuklu bitine(Eriosoma Lanigerum)  hassastır. Ağır topraklara kısmen dayanıklı olup, kireç oranının yüksek olduğu topraklarda bu anaç kullanılmamalıdır. Üzerindeki çeşidin verimine olumlu yönde etki eder. Bu anaç üzerine aşılı çeşitlerle kurulacak bahçelerde sıra üzeri 3-3,5 m sıralar arası 4,5-5 m aralık ve mesafeler uygulanabilir. Kordon terbiye sistemi uygulanacaksa sıra üzeri dikim mesafesi 1,2-1,5m ye düşürülebilir.

Ba 29

Ayva kökenli yarı bodur bir anaçtır. Standart armut çöğür anacının %55 i kadar ağaç taç hacmi oluşturur. Elmada kullanılan M9 anacı gibi sık dikime uygundur. Ateş yanıklığı (Erwinia amylovora)  na kısmen hassas, kloroz, soğuk ve kuraklığa hassastır.

Quince A

Ayva kökenli yarı bodur bir anaçtır. Yabani armudun %30-50’si büyüklüğünde ağaçlar oluşturur. Kireçli topraklarda ve kloroza hassastırlar. Elmada kullanılan M9 anacı gibi sık dikime uygundur

Yabani Armut

Tohum anacıdır. Kuraklığa ve fazla toprak nemine toleranslıdır. Derin, geçirgen ve tınlı topraklar için uygundurlar.

Fidan dikim şekilleri,Anaçların Özellikleri,Fidan dikim mesafeleri